Као део иницијативе Друштва архитеката Војводине о Салону стамбене архитектуре, организована су предавања где су аутори пројекта позвали архитекте и историчаре архитектуре и уметности који су са различитих, вишеслојних, аспеката, кроз фрагменте, кроз своја искуства у пројектантској пракси и истраживачком раду, допринети да се архитектура становања боље разуме. Предавања су и преглед развоја савремене архитектуре, поготово архитектуре становања, у последњих сто година.
Прво предавање 8. октобра одржао је проф. др Хусеин Мароуфи, архитекта који је у Нови Сад дошао из Машада у Ирану. Проф. др Мароуфи је говорио о развоју стамбене архитектуре у Ирану, у поређењу са архитектуром Европе. Предавање проф. др. Хусеина Мароуфија омогућено је захваљујући сарадњи са Центром за одрживи урбани развој и културу "Структура” и финансијској подршци Министарства културе Р. Србије кроз конкурс за међународну сарадњу.
Затим, 10. октобра др. ум. Исидора Амиџич је дала преглед функционалног организовања простора кухиња у становима кроз историју. Светлана Мојић Џакула, која је добитница престижних награда за дизајн ентеријера јахти, ентеријера морских и речних крузера, и пројеката плутајућих хотела, одржала је веома посећено предавање 12. октобра о архитектури ентеријера пловила - које представљају својеврсан вид становања.
Др Небојша Антешевић, архитекта и историчар уметности из Београда, одржао је предавање 19. октобра о ”становању” у хотелима. Др Антешевић ће појаснити како су се стандарди мењали у протеклих 100 година у зависности од развоја савремене архитектуре и туристичког сектора, док ће Јелена Дражић која као архитектица ради у Берлину, 24. октобра одржати предавање о стремљењима у пројектовању заједничких простора у новим пословним објектима. Дражић ће правити паралеле са праксом пре и након пандемије ковида.
Последње предавање 26. октобра одржане др Богдан Јањушевић, историчар уметности и архитектуре о палатама и вилама у стилу сецесије у Војводини.
Сва предавања су се одржала од 19:00 до 20:00 часова у „Мензи“ у Креативном дистрикту, бесплатна су била и за присуство није било потребно претходно пријављивање.
Иницијативу је покренуло Друштво архитеката Војводине кроз пројекат који су подржали Градска управа за културу Града Новог Сада, као и Покрајински секретаријат за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама Аутономне Покрајине Војводине.
ЛИЦЕНЦИРАНО © 2023 Друштво архитеката војводине